Gorczański Park Narodowy — nocleg, baza wypadowa — jak zaplanować wycieczkę
Gorce to niewysokie, jednak wyjątkowo klimatyczne góry, które oparły się tłumom znanym nam z Tatr. To właśnie tu mamy szanse na zaznanie prawdziwego spokoju i obcowanie z dziewiczą, górską przyrodą bez kolejek i tłumów spotykanych na najpopularniejszych szlakach. Co ciekawego mogą nam zaproponować Gorce? Jak zaplanować wycieczkę po Gorczańskim Parku Narodowym? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania.
Jak zaplanować nocleg w Gorcach?
Decydując się na spotkanie z magicznymi widokami Gorców, warto się dobrze przygotować. Okazuje się, że ilość szlaków i miejsc do zwiedzenia jest naprawdę spora, a wyjazd w to miejsce można spokojnie podzielić na kilka dni. Warto zatem zadbać o dobrą bazę noclegową, która zapewni nam relaks po całym dniu wędrówki i prawdziwie górski klimat. Miejscem takim mogą być Apartamenty Papiernia znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Gorczańskiego Parku Narodowego.
Warto również wspomnieć, że w Gorcach raczej nie znajdziemy wielkich ośrodków wypoczynkowych i pięciogwiazdkowych hoteli, ale to właśnie całe piękno tych wyjątkowych gór. Nocleg w gospodarstwach agroturystycznych i niewielkich pensjonatach, takich jak Apartamenty Papiernia pozwoli nam zagłębić się w prawdziwy góralski folklor i odpocząć od tłumów turystów spotykanych np. na Gubałówce.
Dlaczego Gorce są tak mało popularne?
Większość turystów zapytanych o najpiękniejsze góry w Polsce odpowiada bez wahania: Tatry. Niektórzy wspomną jeszcze Bieszczady oraz Pieniny, jednak mało kto poda nazwę Gorce. Tymczasem to niepozorne pasmo górskie zachwyca niezachwianym ekosystemem i pięknymi widokami, których nie zdołała zepsuć zbyt agresywna turystyka. Niestety agresywna reklama Tatr sprawia, że mało kto słyszał o tych pięknych górach, mimo że jest to prawdziwa perełka polskiej turystyki.
Gorczański Park Narodowy to wyjątkowo malownicze widoki, niespotykane nigdzie indziej pola krokusów i ogromne hale do wypasu stad owiec, które oddają prawdziwy klimat gór. Co więcej, z najwyższych szczytów Gorców możemy bez przeszkód podziwiać panoramę Tatr, Pienin, a nawet widok na Beskid Wyspowy oraz Sądecki. Tym samym Gorce zapewniają nam jedne z najpiękniejszych górskich widoków w Polsce.
Jakie schroniska górskie spotkamy w Gorcach?
Gorce podobnie jak każde inne polskie góry mogą pochwalić się kilkoma schroniskami, które oferują ciepły posiłek oraz możliwość odpoczynku w trakcie wędrówki. Są to również miejsca dysponujące możliwością noclegu, co może być wyjątkową przygodą. W Gorcach znajdziemy trzy schroniska:
- Schronisko PTTK na szczycie góry Turbacz – jest to najpopularniejsze schronisko w Gorcach umiejscowione tuż pod szczytem Turbacza, czyli na wysokości dokładnie 1283 m n.p.m. Co ważne do schroniska tego prowadzi wiele dróg: szlaki piesze, ścieżki rowerowe oraz konne. Schronisko dysponuje aż 110 miejscami noclegowymi od 30zł za osobę.
- Schronisko PTTK na Starych Wierchach – budynek umiejscowiony jest w zachodniej części gór na wysokości 968 m n.p.m. Schronisko dysponuje 35 miejscami noclegowymi w cenie 60zł za osobę.
- Bacówka PTTK na Maciejowej – schronisko położone 852 m n.p.m. na polanie Przysłop znajdującej się pod Maciejową przy szlaku na Turbacz. Schronisko posiada 30 miejsc noclegowych za 70zł od osoby.
Ola
Ja i moja cała rodzinka uwielbiamy Gorczański Park Narodowy. Tak się składa, że jesteśmy z Krakowa, także to miejsce idealnie nadaje się na weekendową wycieczkę. Na pewno sprawdzę polecane miejsce!