Skip to main content
Jak oszczędzać pieniądze w firmie?

Oszczędzanie w firmie. Poznaj 11 porad jak ograniczyć wydatki na prąd i wodę

Stale rosnące koszty mediów, takich jak energia elektryczna czy woda istotnie wpływają na budżet dużej części społeczeństwa. Ten problem jest jednak zauważalnie bardziej odczuwalny w przypadku firm, które naturalnie zużywają znacznie więcej prądu, czy też wody. Z tego względu wielu przedsiębiorców poszukuje sposobów na to, jak zaoszczędzić nieco więcej pieniędzy? Oto 11 porad, które pozwolą ograniczyć wydatki na prąd i wodę.

Wymiana żarówek na nowoczesne, energooszczędne LED-y

Bez odpowiedniego oświetlenia trudno o komfortową i wydajną pracę. Dla dobra własnego portfela warto jednak zainwestować w wymianę tradycyjnych żarówek na nowoczesne LED-y, które zużywają o wiele mniej energii elektrycznej, a przy tym często zapewniają znacznie mocniejsze światło.

Zadbaj o to, aby pracownicy wyłączali wszelkie urządzenia po skończonej pracy

Kto nigdy nie spotkał się z sytuacją, gdy po godzinach pracy w biurze pozostawały uruchomione komputery, monitory, albo włączone lampy? Taki stan rzeczy niestety bardzo niekorzystnie wpływa na rachunki za media. Najprostszym sposobem na ich obniżenie wydaje się więc dbałość o to, by pracownicy pamiętali o wyłączeniu wszystkich urządzeń po skończonej pracy.

To jeden z popularnych sposobów na redukcję zużycia energii elektrycznej, który polecają eksperci, na przykład pod adresem http://www.treelektryk.pl/jak-obnizyc-rachunek-za-prad.html, gdzie znajdziesz więcej ciekawych porad.

Daj dobry przykład swoim pracownikom

Poprzednia porada nie znajdzie zastosowania w sytuacji, gdy sami nie będziemy przykładem dla pracowników. Starajmy się więc oszczędzać energię elektryczną i wodę zawsze, gdy tylko będzie to możliwe. Takie działanie z pewnością zmotywuje resztę zespołu.

Dostosuj godziny pracy do światła dziennego

O ile w okresie jesienno-zimowym dostęp światła z zewnątrz jest dosyć ograniczony, o tyle latem spokojnie możemy ograniczyć korzystanie z oświetlenia. Światło zewnętrze nic nie kosztuje, jest korzystne dla wzroku i stanowi doskonałą metodę oszczędzania energii elektrycznej.

Czujniki ruchu, czyli oświetlenie działające tylko, gdy jest taka potrzeba

Niepotrzebnie zapalone światło to jeden z czynników, które negatywnie wpływają na nasze rachunki za prąd. Czujniki ruchu to urządzenia, które pozwalają uruchamiać oświetlenie wyłącznie w momencie, gdy w pomieszczeniu znajdują się pracownicy. Dzięki temu unikniemy zużywania energii elektrycznej na marne.

Poprawna termomodernizacja budynku zmniejszy zapotrzebowanie na ogrzewanie

Tego typu działanie to spory wydatek, jednak w obliczu stale rosnących cen prądu, ta inwestycja z pewnością szybko się zwróci. Odpowiednia termomodernizacja pozwoli łatwiej ogrzać lokal zimą lub ochłodzić latem.

Używaj klimatyzacji z głową

Obniżenie temperatury w budynku nie musi wiązać się z ogromnymi nakładami finansowymi. Należy jednak odpowiednio zoptymalizować parametry jej działania. Warto przede wszystkim nie ustawiać zbyt niskiej temperatury i dbać o regularne czyszczenie oraz konserwację klimatyzatorów.

Korzystaj z efektywnych i oszczędnych toalet oraz systemów napowietrzaczy

Toalety w lokalach firmowych zużywają ogromne ilości wody. Sposobem na zaoszczędzenie jej są nowoczesne systemy toalet, które zużywają kilkakrotnie mniej wody, aniżeli starsza generacja. Oszczędności zapewnią także napowietrzacze, które zwiększają wydajność przepływu wody w umywalkach.

Wyposaż biuro w energooszczędny sprzęt, jak chociażby zmywarkę

Nowoczesny sprzęt AGD zapewnia oszczędności energii. W przypadku zmywarki możemy dodatkowo zaoszczędzić mnóstwo wody. Ręczne zmywanie naczyń jest bowiem wyjątkowo nieefektywne i może wymagać użycia nawet kilkukrotnie większych ilości wody.

Dostosowanie taryfy do pracy przedsiębiorstwa

Ureguluj grupę taryfową w zależności od specyfiki pracy firmy. Ten sposób na oszczędność energii elektrycznej będzie wyjątkowo efektywny w przypadku, gdy system pracy przedsiębiorstwa ogranicza się do konkretnych godzin czy dni tygodnia.

Kompensacja mocy biernej

Pod pojęciem kompensacji mocy biernej mieści się jeden z najskuteczniejszych sposobów na oszczędność energii. Więcej o tym zabiegu można przeczytać na stronach firm, które specjalizują się w tego typu działaniach. Kompensacja mocy biernej jest szerzej opisana na stronie www.treelektryk.pl/kompensacja-mocy-biernej.html, dlatego warto zapoznać się z zamieszczonymi informacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *