Skip to main content
Serwis wind Łódź

Jak często powinno przeprowadzać się serwis windy w hotelu?

Windy to spore ułatwienie. Zamontowane w budynkach wielorodzinnych mogą ułatwić funkcjonowanie osób starszych, a dla niepełnosprawnych często jest to jedyna możliwość poruszania się po piętrach. Tak samo w przypadku wind załadowczych, które pozwalają uniknąć niepotrzebnego dźwigania ciężarów. Jednak winda, która nie jest odpowiednio często kontrolowana może stanowić zagrożenie dla osób z niej korzystających. Wykrycie nieprawidłowości i konserwacja wind znajdujących się w hotelu przedłużają jej funkcjonalność i żywotność oraz zapewniają bezpieczeństwo korzystającym gościom.

windy towarowe łódź

Konserwacja hotelowych wind

Odpowiednie regulacje dotyczące obsługi i konserwacji wind zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października dotyczącym dozoru technicznego w zakresie eksploatacji wind w budynkach wielorodzinnych. Na ich podstawie za przegląd i serwis windy odpowiedzialny jest odpowiednio wykwalifikowany konserwator, który musi dokumentować podejmowane przez siebie działania. Kontakt do firmy, która oferuje fachowy serwis wind osobowych można nawiązać za pośrednictwem strony: https://www.komodo-windy.pl/oferta/windy/windy-osobowe, gdzie znaleźć można ofertę działającej od ponad 20 lat na rynku firmy Komodo. Taka osoba zobligowana jest do przeprowadzania kontroli stanu windy co najmniej raz w miesiącu. Zajmuje się on także dbaniem o ogólny stan techniczny dźwigu, na przykład regulując i smarując poszczególne elementy mechanizmu.

Oprócz tego co pół roku odbywa się rewizja urządzeń dźwigowych. Odpowiada za nią specjalny konserwator, który prowadzi systematyczny przegląd wind. Także raz na rok odbywa się kontrola Urzędu Dozoru Technicznego, który oddelegowuje wyszkolonego przez siebie pracownika, by sprawdził wszystkie elementy mechanizmu w budynkach wielorodzinnych. Ostatni termin takiego przeglądu można sprawdzić wewnątrz windy na specjalnej naklejce. Istotnym aspektem jest serwis nie tylko wind osobowych, ale również pozostałych urządzeń transportu pionowego znajdujących się w hotelu. Mogą to być windy gastronomiczne zlokalizowane w kuchni, czy też windy towarowe.

Windy elektryczne Łódź

Oczywiście wszelkie czynności związane z przeglądem stanu technicznego pozostają w zakresie obowiązków odpowiednich służb i firm, które posiadają uprawnienia do przeprowadzenia kontroli windy. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zdrowia i życia użytkujących, dlatego tak ważne jest wybieranie odpowiedniego nadzoru dla urządzenia dźwigowego. Warto jednak podkreślić, że hotel odpowiada za bezpieczeństwo swoich gości, dlatego powinien pamiętać o regularnym serwisie wind znajdujących się na terenie obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *