Skip to main content
Co warto zwiedzić w Nowym Sączu?

Co zobaczyć w Nowym Sączu? – Najciekawsze atrakcje

Czy wyprawa do Nowego Sącza ma sens, czy jest po co tam jechać? To pytanie zadaje sobie każdy z nas w momencie planowania wakacji, czy urlopu w Polsce. W tym artykule znajdziesz listę wartych uwagi zabytków, a także będziesz mógł w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto wybrać się na wyjazd do tego konkretnego miasta?

Muzeum okręgowe

Muzeum złożone jest z kilku odziałów, które zlokalizowane są w mieście i poza nim. W Nowym Sączu jest to dom gotycki znajdujący się na ul. Lwowska 3, galeria, czyli dawna synagoga na ul. Berka Josolewicza 12, Galeria Marii Ritter przy Rynek 2, Sądecki park Etnograficzny na ul. B. Wieniawy Długoszewskiego 83 B, a także miasteczko galicyjskie na ul. Lwowskiej.

Miasteczko Galicyjskie

Jest to miejsce dające nam odpowiedź na to, jak ludzie żyli i funkcjonowali w dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej. W pierwszej kolejności warto zajrzeć do dziewiętnastowiecznych zakładów i pracowni takich jak: zegarmistrz, fotografia, krawiec, dentysta fryzjer, aptekarz itp. Oczywiście można dojść do wniosku, że miasteczko to poprzez swoje nowoczesne budowle mało nawiązuje do czasów monarchii z austro-węgier.

Jednak nie oznacza to, że Nowy Sącz mając dostęp do takiej okolicy, traci na uroku. Wszystkie repliki zostały wykonane w taki sposób, aby w 100% odzwierciedlać budowle pochodzące z tamtego okresu. Dodatkowo również jesteśmy w stanie coś przekąsić, udając się do karczmy żydowskiej z Orawki, a także mamy możliwość pójścia na nocleg do ratusza. W tym budynku mamy styczność z niepowtarzalnym widokiem z okna, a także z niepodrabianym klimatem.

Jak spędzić wakacje w Nowym Sączu?

Wakacje 2024 w Nowym Sączu – dlaczego wybrać jako miasto na wypoczynek?

W 2024 roku Nowy Sącz obiecuje być jeszcze bardziej fascynującym miejscem dla turystów pragnących odkryć jego wyjątkowe atrakcje. To malownicze miasto, położone w sercu Beskidu Sądeckiego, kusi zarówno miłośników historii, jak i przyrody. Spacerując urokliwymi uliczkami Nowego Sącza, można natknąć się na odnowione kamienice, które przenoszą nas w czasy świetności tego regionu. Centralnym punktem miasta jest Rynek, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i festiwale, tętniące życiem przez cały rok.

Dla poszukiwaczy autentycznych doświadczeń polecamy wizytę w Sądeckim Parku Etnograficznym, gdzie zobaczymy tradycyjne chaty Pogórzan i Łemków, a także możemy uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych. Więcej o muzeach w Nowym Sączu można przeczytać we wpisie blogowym: https://www.zygmuntowska.pl/blog/pasjonujaca-podroz-w-przeszlosc-ktore-muzea-w-nowym-saczu-warto-odwiedzic, gdzie właściciele noclegów w Nowym Sączu dokładnie opisali listę najlepszych miejsc do kultywowania dziedzictwa miasta. Nowy Sącz to także doskonała baza wypadowa do pieszych wędrówek po okolicznych górach i lasach. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, miasto oferuje komfortowe noclegi oraz znakomitą kuchnię regionalną. Niezależnie od pory roku, Nowy Sącz zachwyca swoją gościnnością i niepowtarzalnym klimatem, zapraszając do odkrycia swoich sekretów.

Sądecki park Etnograficzny

Potocznie jest to skansen. Wszyscy, którzy nie polubili Galicyjskiego miasteczka, powinni być zachwyceni wybierając się na wycieczkę do takiego miejsca. Są tu tylko i wyłącznie autentyczne budowle, zabytki oraz różnego typu rzeczy bez żadnej rekonstrukcji. Nowy Sącz do niedawna był etnicznym i kulturowym miejscem, dlatego też w skansenie jesteśmy w stanie zobaczyć wiejskie domostwa Pogórzan, Lachów, Górali Sądeckich, Łemków, a także Cyganów. W sądeckim skansenie warto zobaczyć: osiemnastowieczne świątynie trzech wyznań, kościół katolicki z Łososiny dolnej, a także cerkiew grecko katolicka z Czarnego.

Dom robotniczy w Nowym Sączu

Z początkiem XX wieku w Nowym Sączu otworzono osiedle, w którym znajdowała się potężna ilość 100 domów wraz z tak zwanym domem robotniczym, który powstał ze składek sądeckich kolejarzy. Przez lata budynek ten pełnił rolę ośrodka życia kulturowego i związkowego kolejarzy, w którym znajdowały się takie atrakcje jak: teatr amatorski, czytelnia, chór i kolejarski zespół orkiestry dętej. Na początku XXI wieku dom ten był w ruinach. Jednak zainwestował w niego pieniądze nowosądecki biznesmen, który sprawił, że obecnie jesteśmy w stanie nie tylko cieszyć się jego pięknem, lecz możemy także udając się na wypad do Nowego Sącza wynająć sobie pokój. Hostel w Nowy Sączu zaprasza wszystkich turystów, szukających komfortowego zakwaterowania!

Pokoje gościnne Zygmuntowska - Noclegi Nowy Sącz

Mury miejskie w Nowym Sączu

Już w XIV wieku w mieście powstały mury z trzema bramami miejskimi i całym systemem 11 baszt obok, których zlokalizowane było składowisko broni. Mury łączyły się z zamkiem królewskim, który pełnił role obronne. Do dzisiaj ruiny słynnego muru dostępne są na wyciągnięcie ręki dla zwiedzających.

Dziedzictwo kolejowe

Na uwagę zasługuje po pierwsze dworzec kolejowy Nowy Sącz. Jest to niedawno odnowiona perełka. Ilość przejeżdżających pociągów przez Nowy Sącz jest mała, przez co najczęściej co możemy usłyszeć to powiew wiatru, a kasa biletowa w tym miejscu nie zawsze jest czynna. Jednak co warto podkreślić mamy tutaj dostęp do bezpłatnego WC, które w wielu miejscach potrafi kosztować od 2 do 5 zł za wejście. Mało tego nie zawsze znajdziemy osobę, która po dokonaniu wpłaty przekaże nam kluczyk co wiąże się z brakiem możliwości załatwienia swoich potrzeb.

Jazda pociągiem do Nowego Sącza do najszybszych nie należy. Nie jest to spowodowane tym, że maszyna się wlecze tylko tym, że prowadząca droga do celu jest pełna licznych zakrętów. Jednak wszystkie te wady rekompensowane są przez przepiękny widok, który dostaniemy, patrząc na perony i dworzec znajdujące się w Nowym Sączu.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *