Skip to main content
Estera Kraków Kazimierz

Co warto zwiedzić podczas weekendu w Krakowie?

Dawna stolica naszego kraju przyciąga rzesze turystów o każdej porze roku. Liczne zabytki, muzea, niepowtarzalna atmosfera – to wszystko skłania odwiedzających do zaznajomienia się z jej atrakcjami. Każdy z odwiedzających powinien znaleźć tutaj coś, co będzie odpowiadało jego zainteresowaniom. Jeżeli wiec planujesz krótką wizytę w stolicy Małopolski – zapoznaj się z najciekawszymi opcjami spędzenia wolnego czasu.

Kraków – podstawowe informacje

Kraków jest największym miastem Małopolski. Data jego powstania nie jest dokładnie znana, wiadomo jednak, że już w czasach pierwszych Piastów było znaczącym ośrodkiem. Przez wieki znajdowało się tutaj centrum polskiej państwowości. Był to również wielki i bogaty ośrodek międzynarodowego handlu. Wieki historii pozostawiły po sobie liczne pamiątki, które są chętnie odwiedzane przez turystów z różnych części świata.

Zakwaterowanie w Krakowie

Zwiedzając Kraków, warto zatrzymać się na kilka dni w tym pięknym mieście, aby zobaczyć wszystkie dostępne zabytki. W tym celu przyjezdni często wybierają hotel na Kazimierzu, który jest nietuzinkowym miejscem, w którym każdy Gość będzie czuł się wyjątkowo. Ta krakowska dzielnica słynie ze swoich klimatycznych restauracji i hoteli, dlatego to właśnie tam najczęściej zatrzymują się turyści.

W centrum miasta

Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od Rynku Głównego. To jeden z największych placów miejskich średniowiecznej Europy. Do dzisiaj zachował niezmieniony praktycznie od czasów lokacji (XIII wiek) kształt. Podziw wzbudzają otaczające go kamienice z różnych epok, będące śladem bogatej przeszłości miasta. Zwraca też uwagę Kościół Mariacki – jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątyń w mieście. W głównej jej nawie znajdziemy ołtarz dłuta Wita Stwosza, a ściany pokrywają polichromie pędzla Jana Matejki. Przy dobrej pogodzie wieża kościoła udostępniana jest turystom – widok z niej jest niesamowity; chociaż więc wejście na górę wymaga sporego wysiłku – warto się skusić.

Środek placu zajmują sukiennice – jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Krakowa. W jej wnętrzu znajdziemy urokliwe kramy z pamiątkami, a w podziemiach – nowoczesną, multimedialną ekspozycję muzealną, poświęconą głównie handlowej i gospodarczej historii stolicy Małopolski. Nie jest to jedyna placówka muzealna w tym budynku: na piętrze mieści się wielka galeria dziewiętnastowiecznego malarstwa. Zainteresowani mogą zobaczyć w niej między innymi płótna Matejki czy Malczewskiego, w tym wiele dzieł znanych im wcześniej z podręczników historii.

Zwiedzanie Kazimierza

Dawna dzielnica żydowska, przez lata PRL-u mocno zaniedbana, przeżywa obecnie swój renesans. Kazimierz swoje istnienie zawdzięcza swojemu imiennikowi – królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Monarcha, lokując miasto, chciał stworzyć przeciwwagę wobec gospodarczej potęgi krakowskich mieszczan – ci ostatni buntowali się przeciwko władzy jego ojca. Z możliwości, jakie dawało nowe miasto, skorzystała ochoczo ludność żydowska, nadając Kazimierzowi niepowtarzalny koloryt. Znajdziemy tu liczne ślady jej obecności, z których najbardziej oczywiste są synagogi. Zwiedzając Kazimierz, nie można przejść obojętnie obok miejsca, jakim jest Restauracja Esterante – magicznego lokalu w samym centrum żydowskiej dzielnicy. Restauracja słynie z wykwintnych dań kuchni polskiej z elementami żydowskiej i fusion. Po obiedzie warto pospacerować wąskimi, urokliwymi uliczkami tej dzielnicy i napawać się klimatem tego wyjątkowego miejsca.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *